АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ас - 142 Головуючий у інстанції - Фастовець В.М.
Доповідач Темнікова В.І.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 05 липня 2006 року Колегія суддів судової палати з цивільних справах аапеляційного суду Луганської області в складі:
Головуючого: Темнікової В.І.,
суддів: Ступіної Я.Ю., Мартинюка В.І.,
за участю секретаря : Лямзіної О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Луганського обласного військового комісаріату на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 25 листопада 2005 року за позовом ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про перерахунок раніше призначеної пенсії, -
ВСТАНОВИЛА: У листопаді 2005р. позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому посилався на те, що відповідач неправомірно не нараховує йому пенсію з урахуванням змін та підвищення грошового утримання, встановленого діючим законодавством, а тому просив суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок уже призначеної йому пенсії з урахуванням 33,3% премії, надбавок 40% та 100%, надбавок за безперервну службу 10%, а з 01.02.2005р. 70%, встановлених діючим законодавством.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 25 листопада 2005р. суд зобов'язав Луганський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної премії 33,3 % та з урахуванням надбавки у розмірі 40% - з 01.08.2000р., з урахуванням надбавки у розмірі 100% відповідної позивачу категорії військовослужбовців - 01.01.2003р., з урахуванням надбавки у розмірі 10% - з 01.05.2003р., а з 01.02.2005р.- 70% на день набрання рішенням чинності. Крім того, суд зобов'язав робити всі наступні підвищення розміру пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії військовослужбовців, що мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб, а також провести виплату сум пенсії, не отриманих своєчасно за період з 01.08.2000р по день набрання рішенням чинності.
Не погодившись з цією постановою, Луганський обласний військовий комісаріат звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову скасувати і ухвалити по справі нове рішення. При цьому він в своїй апеляційній скарзі посилався на те. що судом під час постановлення оскаржуваного рішення були порушені норми матеріального права. Ці порушення виразилися у тому, що суд не взяв до уваги те, що діючим законодавством не передбачено, що розмір пенсії військовослужбовцям обчислюється з урахуванням надбавок, які військовослужбовець за час служби не отримував взагалі. Не врахував суд також те, що починаючи з 01.01.2005р. всім пенсіонерам, які отримують пенсії через Луганський ОВК, в тому числі і позивачеві, була перерахована пенсія з урахуванням премії 33,3%, відповідної надбавки за безперервну службу і 100% щомісячної надбавки; з 22 березня 2005р. пенсіонерам , в тому числу і позивачеві знову був зроблений перерахунок пенсії у відповідності з діючим законодавством у бік її збільшення. Не врахував суд також того, що законодавством, яке діяло до 01.01 2005р. не було передбачено можливості перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з запровадженням після звільнення військовослужбовця нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій, а Закон, який набрав чинності з 01.01.2005р., не має зворотної сили.
Вислухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги. обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав:
Під час винесення постанови по справі суд виходив з того, що після звільнення позивача із служби в Збройних Силах України в запас згідно наказу № НОМЕР_1, відповідачем йому була нарахована і виплачується пенсія обчислена в процентній ставці з суми грошового забезпечення, яке виплачувалося йому на день звільнення з військової служби. Проте при цьому відповідачем всупереч закону не були взяті до уваги щомісячна премія у розмірі 33,3%, надбавка у розмірі 40% і 100% та надбавка за безперервний стаж роботи у розмірі 10%, а з 01.02.2005р. - розмірі 70%, як складові грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що підлягають урахуванню при нарахуванні пенсії, що і спричинило необгрунтовану щомісячну недоплату пенсії позивачу. Також суд виходив з того, що ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб" в редакції від 04.02.94р призначені пенсії військовослужбовцям перераховуються у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно до редакції цієї статті в редакції закону від 16.12.2004р. усі пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому суд не взяв до уваги п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Проте, встановивши дійсні обставини справи, суд дав їм неправильну юридичну оцінку і поспішно дійшов висновку про необхідність задоволення вимог позивача. Так, відповідно до ч.З ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення військовослужбовців дійсно визначається залежно від посади, військового звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Однак відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та п.7 постанови КМУ № 393 від 17.07.1992р. зі змінами від 08.01.2000р. "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу. прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсія обчислюється з окладу за останньою штатною посадою, окладу за військове та спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця ( надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). У названій постанові КМУ відсутнє посилання на премію та надбавки за безперервну службу в Збройних Силах України, як додатковий вид грошового забезпечення. Постановою КМУ від 06.04.1998р. № 452 "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" також визначено перелік додаткових видів грошового забезпечення, в якому відсутня премія та надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України. Цією ж постановою встановлено, що премії не належать до категорії обов'язкових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до п.З постанови КМУ № 829 від 22.05. 2000р. "Про грошове забезпечення військовослужбовців" командирам ( начальникам) лише надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат роботи в межах фонду преміювання. Таким чином, премія, яку отримує військовослужбовець під час проходження служби, не є постійним додатковим видом грошового забезпечення, її виплата не пов'язана з кваліфікацією та умовами служби військовослужбовців, а врахування її розміру при призначенні пенсії не передбачено чинним законодавством.
Крім того законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005р., не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців, котрі мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон же України "Про внесення змін до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", який набув чинності з 01.01.2005р., зворотної сили не має. Тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01.01.2005р. задоволенню не підлягають. І тільки з 01.01.2006р. в зв'язку з новою редакцією ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій.
Судом першої інстанції при прийнятті рішення по справі зазначені вимоги законодавства з питань пенсійного забезпечення прийняті до уваги не були.
Згідно матеріалів справи позивач на час звільнення зі служби отримував посадовий оклад 140грн., оклад за звання - 65грн., надбавку за вислугу років 30%, надбавку за умови служби у розмірі 40% та премію у розмірі 33,3%. При призначенні пенсії йому були враховані його посадовий оклад, оклад за звання, надбавка за вислугу років 30%. Підстав, передбачених чинним на той час законодавством, для перерахунку йому пенсії до 01.01.2005р. з урахуванням отримуваної ним під час проходження служби премії та надбавки у розмірі 40% не було. Надбавок у розмірі 100%, 10%, 70% позивач під час проходження служби не отримував. З 01.01.2005р. позивачеві, як зазначив відповідач в апеляційній скарзі, була перерахована пенсія з урахуванням премії у розмірі 33,3% та відповідної надбавки за безперервну службу і 100% щомісячної надбавки. З 1 січня 2006р. пенсія знову була перерахована. Проти того, що відповідачем був зроблений перерахунок пенсії, позивач не заперечував. Таким чином, підстав для задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії за період після звільнення позивача з військової служби і до 01.01.2005р. з урахуванням премії у розмірі 33,3%, надбавок у розмірі 40%, 100%), 10% не має. Ніяких доказів неправильного перерахунку пенсії позивача відповідачем -після 01.01.2005р. надано суду не було. Більш того, ці обставини не були предметом розгляду суду.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції і винести по справі нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог позивача, що не позбавляє його права на звернення до суду з самостійним позовом про перерахунок призначеної йому пенсії за період, починаючи з 01.01.2005р., якщо він вважає, що зроблений відповідачем перерахунок є неправильним з викладенням обставин з цього приводу і наданням доказів на підтвердження своїх вимог.
Керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Луганського обласного військового комісаріату задовольнити.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 25 листопада 2005 року скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної премії 33,3 % та з урахуванням надбавки у розмірі 40% - з 01.08.2000р., з урахуванням надбавки у розмірі 100% відповідної позивачу категорії військовослужбовців - 01.01.2003р., з урахуванням надбавки у розмірі 10% - з 01.05.2003р., а з 01.02.2005р.- 70%, робити всі наступні підвищення розміру пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії військовослужбовців, що мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб - відмовити через їх необґрунтованість.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом 1 місяця з дня її проголошення.