Судове рішення #9919003

У К Р А Ї Н А

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                         Справа № 22 ц–6792/2010                              Головуючий в 1-ій інстанції – Тетеревятников А.П.

                               Категорія - 57                                                 Доповідач  -  Волошин М.П.

                                                   

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

30 червня 2010 року                                                          м. Дніпропетровськ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:

            головуючого судді   -   Басуєвої Т.А.

            суддів                     -   Волошина М.П., Демченко Е.Л.

            при секретарі           -   Качур Л.В.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області на постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 30 квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про зобов’язання вчинити певні дії, –

В С Т А Н О В И Л А:

   

У лютому 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до  Управління ПФУ в Томаківському районі Дніпропетровської області та просив визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії незаконними та зобов’язати управління ПФУ здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ст. 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 22 травня 2008 року.  

Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 30 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, визнано дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу незаконними. Зобов’язано управління ПФУ здійснити перерахунок позивачу пенсії відповідно до ст. 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 22 травня 2008 року.

В апеляційній скарзі Управління ПФУ в Томаківському районі Дніпропетровської області в своїй апеляційній скарзі просило скасувати постанову та винести нову, якою відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог, оскільки суд при винесені постанови порушив норми матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, перевіривши постанову суду в межах доводів скарги, дійшла  висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач віднесений до 1категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та знаходиться на обліку у відповідача де одержує пенсію,  є інвалідом 3 групи.

Відповідно до ст. 49 Закону - пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 54 Закону - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 50 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Суд першої інстанції вірно врахував положення, і те, що неприйняття відповідачем до уваги положень ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлене ст.ст. 50,54 Закону.

Згідно ч. 3 ст. 6 Закону - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до п. п. 12, 13. 14, 15, 17 п. 28 розділу 2 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" з 01 січня 2008 року внесені зміни, зокрема, до ст. 50, ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 п. п. 12, 13. 14. 15, 17 п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Тому перерахунок пенсії позивачу повинен розраховуватися із розмірів, передбачених ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Обґрунтованим також є висновок суду щодо протиправності відмови відповідачем у перерахунку пенсій у разі встановлення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Однак, вирішуючи спір про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в нарахуванні підвищення пенсії починаючи з 22 травня 2008 року, суд першої інстанції не визначив кінцеву дату, до якої має здійснюватись такий перерахунок.

Оскільки дія Закону України «Про державний бюджет на відповідний рік» закінчується 31 грудня відповідного року, то й перерахунок повинен бути здійснено до цієї дати згідно до прожиткового мінімуму на відповідний рік, тому в цій частині рішення суду підлягає частковому зміненню із зазначенням кінцевої дати перерахунку пенсії.

Керуючись ст.ст. 303, 304, ст. 307, ст. 309, ст.ст. 313, 317, 319  ЦПК України, колегія суддів

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області – задовольнити частково.

Постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 30 квітня 2010 року –  змінити скасувавши в частині не визначення кінцевої дати здійснення перерахунку пенсії.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 рік відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до розміру та на дату встановлення прожиткового мінімуму визначеного Законом України «Про Державний бюджет» на відповідний рік здійснення перерахунку.

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

  Головуючий:

           Судді:                                        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація