Справа 22ц- 522 /07 Головуючий у першій інстанції - Черепкова ІII.I.
Категорія - 16 Доповідач апеляційної інстанції- Данилова О.О.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 березня 2007 року м.Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі
головуючого Лисенка П.П.
суддів Данилової О.О., Кутової Т.З
при секретарі Соколовій Н.М.
за участю представника позивача Степаненко О.О. відповідачки ОСОБА_1. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
представника ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" на рішення Центрального районного суду м.Миколаєва від 20 грудня 2006 року по цивільній справі за позовом
відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії
"Миколаївобленерго" / далі ВАТ ЕК "Миколаївобленерго"/
до ОСОБА_1
про стягнення збитків
УСТАНОВИЛА:
У листопаді 2006 року ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" в особі філії м.Миколаєва звернулась з позовом до ОСОБА_1. про стягнення 3136 грн.57 коп. збитків, завданих безобліковим використанням електричної енергії.
Позивач зазначав, що 4 жовтня 2005 року при перевірці дотримання вимог правил користування електроенергією споживачем ОСОБА_1., яка мешкає у квартирі № АДРЕСА_1 у м.Миколаєві, було встановлено підключення електроприладу поза лічильником шляхом накиду дротів на лінію електропередачі. За такого обчислено розмір збитків, завданих енергопостачальнику, та виписано додатковий платіжний документ на 3136 грн.57 коп.
Посилаючись на те, що відповідачка відмовляється сплатити вказані збитки добровільно, позивач просив стягнути з неї цю суму.
Рішенням Центрального районного суду м.Миколаєва від 20 грудня 2006 року позов задоволено частково. На користь ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" з ОСОБА_1. стягнуто 800 грн. збитків.
В апеляційній скарзі представник філії ВАТ ЕК "Миколаївобленерго", посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права та безпідставне зменшення розміру відшкодування, просив рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що сторони перебували у договірних відносинах, зміст яких визначається Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26 липня 1999 року / далі Правила/. Пункт 48 Правил покладає на споживача відповідальність за розкрадання електроенергії у разі споживання електричної енергії без приладу обліку. Порушення Правил є підставою для обчислення розміру відшкодування збитків
2
енергопостачальнику з застосуванням Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил, затвердженою постановою НКРЕ від 22 листопада 1999 року №1416 / далі Методика/, та оплати споживачем додаткового рахунку у визначений строк.
Встановивши 4 жовтня 2006 року в квартирі АДРЕСА_1 у м.Миколаєві, де проживає сім'я відповідачки, підключення зварювального апарату поза приладом обліку шляхом накиду дроту на лінію електропередачі, суд обгрунтовано поклав на ОСОБА_1. обов'язок відшкодувати завдані збитки.
При цьому суд врахував матеріальне становище сім'ї відповідачки, яка є багатодітною, та зменшив розмір відшкодування відповідно до ст. 1193 ЦК України.
Доводи апелянта про те, що суд не взяв до уваги такі обставини, як належне складення акту, право відповідача на відшкодування збитків тощо, не мають правового значення, бо судом встановлено, як факт порушення відповідачкою зобов'язань, так і підстави цивільної відповідальності ОСОБА_1.
Не заперечуючи договірний характер правовідносин сторін, на що посилається апелянт, колегія вважає, що застосування судом за аналогією закону положень ч.4 ст 1193 ЦК України до конкретної справи відповідає загальним засадам цивільного законодавства, а саме принципу справедливості та розумності.
Крім того, не можна погодитися і з обгрунтованістю розміру збитків, обчислених позивачем - 3136 грн.57 коп., оскільки позивач не врахував, що за таке порушення розрахунок збитків здійснюється за кількість днів з останнього контрольного знімання показань приладів обліку / п.5 Методики/, яке має проводитися не менш як один раз на 6 місяців / п.38 Правил/. З урахуванням цих обставин сума збитків, розрахована за Методикою, буде значно меншою / біля 1200 грн./.
За такого колегія не вбачає підстав для скасування судового рішення та задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст 308, 31 5 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу представника ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" відхилити, а рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 20 грудня 2006 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але протягом двох місяців з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України.