АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого Луценка В.В.,
суддів Гуцола П.П., Денишенко Т.О.,
при секретарі Торбасюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці, в залі судового засідання апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за позо-вом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Козятині Вінницької області про визнання дій незаконними, зобов’я-зання зробити донарахування та виплату основної та додаткової пенсій, за апеляційною скаргою начальника управління Пенсійного фонду України у м. Козятині Вінницької області Галака Ю.О. на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 03 лютого 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А:
16 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернулася в Козятинський міськ-районний суд Вінницької області з позовом до управління Пенсійного фон-ду України у м. Козятині Вінницької області ( далі – УПФ України у м. Ко-зятині ) про визнання дій відповідача незаконними, зобов’язання з 22.05.2008 року здійснити донарахування та виплату пенсії в розмірі 8 мі-німальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоро-в’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, посилаючись на те, що яв-ляється інвалідом 2-ї групи і відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чор-нобильської катастрофи» йому повинна виплачуватися пенсія в повному обсязі. Проте, дана пенсія йому була призначена у меншому розмірі, тому він змушений за захистом свого права звернутися до суду, просив зобов’я-зати відповідача донарахувати та виплатити йому основну та додаткову пенсії ( а. с. 1-3 ).
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 03.02.2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному об’ємі. Визнано незаконними дії посадових осіб УПФ України у м. Козятині щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 у меншому розмірі, ніж вста-новлено ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист гро-мадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'яза-но відповідача здійснити з 22.05.2008 року донарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і со-ціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка-тастрофи».
В апеляційній скарзі начальник УПФ України у м. Козятині Вінницької області просить постанову суду першої інстанції скасувати і закрити про-вадження у справі.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість ос-каржуваної постанови в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заяв-лених у суді першої інстанції, колегія суддів прийшла до висновку, що під-став для задоволення скарги немає.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути закон-ним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Об-ґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясо-ваних обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що позивач внас-лідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, визнаний інвалідом II групи, належать до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чор-нобильської катастрофи ( а. с. 4-5 ).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, без-робіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших ви-падках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх жит-тя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоак-тивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Нормами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист грома-дян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначаєть-ся після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається що-місячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% міні-мальної пенсії за віком.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пен-сій за віком.
За таких обставин правильним і таким, що відповідає закону, є висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії у роз-мірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та на щомісячну додат-кову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пен-сії за віком.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача провести донарахування та виплату призначеної позивачу пенсії з 22.05.2008 року виходячи з такого.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист гро-мадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, Рі-шенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет Ук-раїни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Ук-раїни» щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний за-хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші пра-вові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втра-чають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач по-винен був здійснювати нарахування та виплату позивачу пенсії після вине-сення, тобто з моменту ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Суд першої інстанції врахував те, що відповідач не наполягав у відпо-відності до ч. 1 ст. 100 КАС України на відмові у задоволенні адміністра-тивного позову позивача щодо пропущення строку звернення його до адмі-ністративного суду. На підставі цієї статті даного Кодексу право на адмі-ністративний позов у процесуальному розумінні зберігається за позивачем, незалежно від існуючих строків звернення до суду, тому перерахунок пен-сії позивачу суд зобов’язав провести з 22 травня 2008 року, тобто в річний термін звернення позивача за захистом порушених прав.
Ухвалюючи постанову, суд першої інстанції, дійшов правильного вис-новку щодо обчислення пенсій, виходячи з розмірів, встановлених поста-новами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, від 16 липня 2008 року № 654, є порушенням засад пріоритету законів над під- законними актами. При розрахунку державної та додаткової пенсій, перед-бачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист гро-мадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосу-ванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили пра-цездатність, встановлений ст. 28 Закону України «Про загальнообов’яз-кове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлені фактичні обставини справи, відповідні їм правовідносини, правильно зас-тосовані норми матеріального права, не порушені норми процесуального права.
За викладених обставин колегія суддів прийшла до висновку, що оскар-жувана постанова, ухвалена судом першої інстанції, є законною, справед-ливою, обгрунтованою, тому підстав для її скасування і закриття прова-дження по справі не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319, 324, 325 ЦПК Украї-ни, колегія суддів –
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу начальника управління Пенсійного фонду України у м. Козятині Вінницької області Галака Ю.О. відхилити.
Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 03 лютого 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголо-шення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили .
Головуючий:
Судді:
З оригіналом вірно: