Судове рішення #99464
Справа 22-5636

Справа 22-5636                                               Суддя 1 інстанції  Єфименко В.

Категорія 2                                                         Доповідач Бугрим Л.М.

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

17 липня 2006 року Апеляційний суд Донецької області у складі Головуючого : Бугрим Л.М. Суддів Зінов"євой А.Г.

Біляєвої О.М. При секретарі Баклановій Ю.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Великоновоселківського районного суду Донецької області від 5 квітня 2006 року постановленого по цивільній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про витребування майна із чужого незаконного володіння та відшкодування моральної шкоди.

Заслухавши доповідь судді Бугрим Л.М., вислухавши пояснення апелянта відповідача ОСОБА_3, позивача ОСОБА_1,перевіривши матеріали справи, апеляційний суд

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2005 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_3 про витребування майна із чужого незаконного володіння та відшкодування моральної шкоди. Свої вимоги обґрунтували тим, що у липні 2004 року відповідач ОСОБА_3 на підставі усної домовленості взяв у тимчасове користування належний їм підборщик РСМ -10 до комбайну СК- 5 « Нива» вартістю 8790 грн. для того щоб зібрати врожай, при цьому передав 400 грн, які є заставою . Однак, до цього часу відповідач у добровільному порядку не повертає підборщик до комбайну. Його вартість складає 8790 грн.. Такими діями відповідач спричинив і моральну шкоду. Просили суд витребувати від відповідача ОСОБА_3 підборщик до комбайну та стягути моральну шкоду у сумі 10000 грн.

Рішенням Великоновоселківського районного суду Донецької області від 5 квітня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволені частково .ОСОБА_3 зобов»язаний повернути позивачам підборщик марки РСМ-10 вартістю 1072 грн. .У разі відсутності його у натурі відповідач зобов"язаний сплатити його вартість. З ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у відшкодування моральної шкоди стягнуто кожному по 3000 грн.. Окрім того стягнуті витрати по сплаті держмита у сумі 51 грн та витрати на послуги експерта у сумі 156 грн. З ОСОБА_3 , на користь держави стягнуто 30 грн. судового збору

На зазначене судове рішення ОСОБА_3 була подана апеляційна скарга, у якій він просить рішення суду скасувати та відмовити позивачам у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не довів суду про те   ,що він брав у тимчасове користування підборщик РСМ-10,тоді як він брав підборщик марки ППТ-3А.Суд не врахував те ,що ОСОБА_1 він передав 400 грн., які компенсували вартість цього підборщика.Позивач не надав доказів з приводу спричинення моральної шкоди,. Також суд незаконно стягнув з нього збиткі на користь Сильченко Н.Г, яка не зверталась до нього з таким позовом.

У судовому засіданні ОСОБА_3 підтримував доводи апеляційної скарги у повному обсязі, посилався на те, що йому було передано підборщик до комбайну не марки РСМ-10, а марки ППТ-ЗА, який у нього вкрадено невідомими особами Окрім того, він також посилався на те, що ОСОБА_2 позовні вимоги не заявляла,а судом було стягнуто суми і на її користь.

ОСОБА_1 просив рішення суду залишити без зміни, а апеляційну скаргу відхилити, оскільки відповідачу передав у користування підборшик до комбайну марки РСМ-10 ,а не інший. Письмового договору не складено, доказів про те, який саме підборщик було передано у нього немає.Підборщик належить йому та його дружині ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності

ОСОБА_2 у судове засідання не з»явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_3 підлягає задоволенню частково, рішення суду - скасуванню, а по справі слід постановити нове рішення ,яким відмовити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того ,що позивачам на праві сумісної приватної власності належить комбайн « Нива» та підборщик до нього марки РСМ-10, а оскільки цей підборщик було передано відповідачеві у тимчасове користування, і строк цього користування скінчився, то ОСОБА_3 зобов»язаний повернути підборщик саме цієї марки, або сплатити його вартість у разі відсутності у натурі.

Однак з таким висновком суду погодитись не можна, оскільки він зроблений на неповно дослідженних обставинах та неперевірених фактах.

Зокрема, на підтвердження доводів про те ,що комбайн « Нива « та підборщик до нього марки РСМ-10 належать ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_1 діючий і в інтересах ОСОБА_2 по довіреності . посилався на товаро- транспортну накладну відносно придбання комбайну « Нива» .

Між тим ,з даної накладної вбачається, що комбайн « Нива» марки СК- 5 у квітні 1993 року було придбано господарством ОСОБА_2, яка є головою фермерського господарства /.а.с.9 \ 3 платіжного доручення від 19 квітня 1993 року вбачається що комбайн « Нива» СК-5 придбало колективне фермерське господарство ОСОБА_2 та сплатило за нього 4650000 карбованців./ а.с. 10/

Вточнючи ці обставини, апеляційний суд додатково витребував відомості ,щодо належності комбайну « Нива» на час розгляду справи судом першої інстанції.

Зокрема ,згідно з довідкою обласної інспекції держтехнагляду по Великоновоселківському району зерноуборочний комбайн « Нива» 1993 року випуску заводський номер НОМЕР_1, двигун № НОМЕР_2, належить колективному фермерському господарству « Мрія»,зареєстрований за КХФ « Мрія» 9 березня 2006 року та знятий з обліку 15 травня 2006 року./ а.с. 95 /

Згідно довідки ,яку видала голова КФГ « Мрія» ОСОБА_2 зазначений комбайн СК - 5 « Нива» знаходиться на балансі КФГ « Мрія».Також на балансі цього господарства числиться підборщик марки РСМ-10,однак, у господарстві він фактично відсутній, оскільки знаходиться у незаконному володінні ОСОБА_3 і тому з цього приводу до суду звернувся її чоловік /а.с. 92 /.

Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію зерноуборочного комбайну / реєстраційний номер 06499 ТК /власником комбайна СК-5 « Нива» є КФГ « Мрія»а.с.93/

 

Таким чином, надані суду докази підтверджують факт власності на комбайн та на спірний підборщик до нього РСМ-10 колективного фермерського господарства « Мрія»,тому висновок суду про те, що комбайн СК-5 « Нива» є спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_1та ОСОБА_2 у зв»язку з чим у них виникло право на витребування майна з чужого незаконного володіння- є помилковим , та таким ,що не відповідає фактичним обставинам справи.

Згідно зі ст. 50 Закону України « Про власність» власник має право требувати повернення / виндикації/ належного майна з чужого незаконного володіння,тобто право витребування майна з чужого незаконного володіння належить власнику цього майна.

Виходячи з наведеного, апеляційний суд доходить висновку про те, що ні ОСОБА_1, ні ОСОБА_2 не є власниками спірного майна, а тому у них у відповідності з вимогами зазначенного закону не виникло право на витребування майна з чужого незаконного володіння,та на пред»явлення інших похідних вимог, оскільки таке право належить лише власнику майна.

Враховуючи наведене та виходячи з вимог п.1, п.З ч.1 ст. 309 ЦПК України, апеляційний суд вважає можливим постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог у зв»язку з безпідставністю позовних вимог.

Керуючись ст ст. 307 ч.1 п. 2 , 309 ч. 1 п. 1, п. З, 314 ч.2 ,316 ЦПК України, апеляційний суд

ВИРІШИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Великоновоселківського районного суду Донецької області від 5 квітня 2006 року постановленого по цивільній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про витребування майна із чужого незаконного володіння та відшкодування моральної шкоди- скасувати.

Відмовити у позові ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про витребування майна з чужого незаконного володіння та стягненні моральної шкоди.

Рішення суду набирає законної сили після його проголошення та може бути оскаржено до Верховного Суду України на протязі двох місяців після набрання чинності.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація