Судове рішення #9957563

        Справа №  2-377/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


          11 червня 2010 року                      смт. Рокитне


Рокитнівський районний суд Рівненської області

під головуванням судді                                                                              Єремейчука С.В.,

          за участю секретаря судового засідання                                                 Баюк Г.В.,

          позивача                                                                                                     не з»явився,

          представника відповідача                 не з»явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області зобов’язання вчинення певних дій ,-

    В С Т А Н О В И В:

       

       Позивач  ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області про  зобов’язання  здійснити перерахунок пенсії по інвалідності (основної та додаткової) з 22 травня 2008 року по даний час  та  подальшим перерахуванням пенсії відповідно до ст.ст.50,54 п.4 Закону України «Про статус  та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком,що  розраховуються   виходячи із прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб.

       Позивач ОСОБА_1 надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності,позовні вимоги підтримує.

       Згідно позовної заяви, позивач  ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі і зазначив,що він як  інвалід ІІІ групи І категорії,в зв»язку із отриманим захворюванням,яке пов»язане з наслідками аварії на ЧАЕС, має право на пенсію відповідно до п.4 ст.54 Закону Україгни « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до  ст.50 зазначеного Закону в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.Просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок  йому пенсії по інвалідності (основної та додаткової) з 22 травня 2008 року по даний час та  подальшим перерахуванням пенсії відповідно до ст.ст.50,54 п.4 Закону України « Про статус  та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильськоїх катастрофи» із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та  50 % мінімальної пенсії за віком,що  розраховуються   виходячи із прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб.

       Представник відповідача в судове засідання не з»явився,хоча належним чином був повідомлений про час і місце  судового засідання ,що підтверджується повідомленням про  вручення поштового відправлення та розпискою про вручення повістки (а.с.    ), повідомлень про причини неявки від відповідача до суду не надійшло,а тому суд  вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.Згідно письмових заперечень відповідач  позовні вимоги не визнав у повному обсязі та зазначив,що позивачеві пенсія  обчислювалась на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року « Про деякі питання соціального захисту категорій громадян» та №654 від 16 липня 2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»,фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.Просить відмовити  у задоволенні позову  за безпідставністю.

     Суд,дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку,що позов підлягає   задоволенню   із наступних підстав.

       Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1,  внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській атомній електростанції, визнаний інвалідом ІII групи  та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,що підтверджується  копією довідки  МСЕ серії РВН №083787 та копією посвідчення НОМЕР_1 .

      При цьому позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.

       

     Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

      Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Нормами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення   права на державну пенсію.

     Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії  за віком.

    Згідно з п.4  ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист   громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

       За таких обставин позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 6 мінімальних пенсій за віком та  на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

      Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

       Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

       Згідно з положеннями ч. 4 ст. 8 ЦПК України,у разі невідповідності правового акта закону Уккраїни або міжнародному договору,згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України,суд застосовує акт законодавства,який має вищу юридичну силу.

     Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетно-
сті законів над підзаконними актами при визначенні роз-
міру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54
Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України,які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.    

     Суд не бере  до уваги посилання відповідача на те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання,пов»язаного з наслідками від Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.

      Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

      За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

      Згідно з ч. З ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,яка набрала чинності 31.10.2006 р., у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

      Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

       Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

       Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

        Оскільки пенсія позивачу має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.      

        Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Згідно з цими змінами було встановлено таке.Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 і які визнані інвалідами IІI групи ,щодо яких встановлено причинний зв»язок з Чорнобильською  катастрофою, при значається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

     Крім того, згідно зі змінами, внесеними до ст. 54  цього ж Закону України було визначено, що в усіх випадках розміри пенсій віднесеним до категорії 1 і які визнані інвалідами ІII групи ,щодо яких встановлено причинний зв»язок з Чорнобильською  катастрофою,   не можуть бути нижчими 110 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

      При цьому, відповідно до вищезазначених змін було також  встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

     Проте рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/ 2008 від 22.05.2008 р. положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.

       Відповідно до вимог  ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

       Таким чином, відповідач зобов»язаний здійснити перерахунок пенсії та провести виплати позивачу  відповідно до ст.ст.50,54 п.4 Закону України « Про статус  та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  з 22 травня 2008 року по 11 червня 2010 року.

        Керуючись ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,ст.10,60,209,213-215 ЦПК України , суд, -

       В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області зобов’язання вчинення певних дій ,задовольнити .

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області провести нарахування  та виплатити позивачу– ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1,жителю АДРЕСА_1, пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком,передбаченому п.4 ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком,передбаченому ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22 травня 2008 року  по 11 червня 2010 року.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України « Про державне мито»  .

         Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рокитнівський районний суд Рівненської області з поданням в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження ,з наступним поданням в двадцятиденний строк  після подачі цієї заяви апеляційної скарги.

        Рішення також може бути оскаржене  без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.

        Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження,якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження,але апеляційна скарга не була подана у строк,встановлений ст.294 ЦПК України,рішення суду набирає законної сили після  закінчення цього строку.

З оригіналом вірно

Суддя Рокитнівського районного суду

Рівненської області                                                                                                  С.В.Єремейчук

  • Номер: б/н 642
  • Опис: про визнання незаконної реєстрації та скасування Свідоцтва про право власності на житло та Свідоцтв про право на спадщину
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-377/10
  • Суд: Дарницький районний суд міста Києва
  • Суддя: Єремейчук Сергій Володимирович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.09.2015
  • Дата етапу: 24.09.2015
  • Номер: 4-с/492/36/17
  • Опис: скарга на постанову про повернення виконавчого документу відповідач Деордеєва І.М.
  • Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
  • Номер справи: 2-377/10
  • Суд: Арцизький районний суд Одеської області
  • Суддя: Єремейчук Сергій Володимирович
  • Результати справи: скаргу залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.09.2017
  • Дата етапу: 20.10.2017
  • Номер: 6/492/21/19
  • Опис: заявою старшого державного виконавця Арцизького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Кумогородської К.О. про заміну (боржника) у виконавчому провадженні по цивільній справі за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго», в особі Ізмаїльських електричних мереж структурного підрозділу Арцизького району електричних мереж до Діордієва Івана Миколайовича про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-377/10
  • Суд: Арцизький районний суд Одеської області
  • Суддя: Єремейчук Сергій Володимирович
  • Результати справи: відмовлено у відкритті провадження
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.07.2019
  • Дата етапу: 22.07.2020
  • Номер: 22-ц/813/1768/20
  • Опис: Старший державний виконавець Арцизького районного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області Кумогородська К.О. про заміну боржника у виконавчому провадженні по справі за позовом ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» в особі Ізмаїльських електричних мереж структурного підрозділу Арцизького району електричних мереж до Діордієва І.М. про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію, а/с
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-377/10
  • Суд: Одеський апеляційний суд
  • Суддя: Єремейчук Сергій Володимирович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.10.2019
  • Дата етапу: 22.07.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація