Судове рішення #9967389

Справа №2а-116/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

12 березня 2010 року                               Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі головуючого судді Ходоровського Б.В. при секретарі Алексюк О.О. розглянувши   справу за адміністративним позовом ОСОБА_1   до управління Пенсійного фонду України в місті Нетішин Хмельницької області про:

визнання дій незаконними щодо  відмови здійснити перерахунок пенсії;

зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

Згідно позовної заяви та уточнень до позову позивачка  є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до категорії 1, є інвалідом ІII групи,  захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії для інвалідів ІII групи повинен бути не меншим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 означеного Закону інвалідам ІII групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Вказані пенсії виплачуються  у меншому розмірі, недоплата за період з 01.11.2006р. по січень 2010 р. склала суму 91247,46 грн., на письмове звернення в добровільному порядку усунути порушення її прав відмолено, тому просить визнати дії відповідача незаконними; зобов'язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачка в судове засідання не з’явилася,  подала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання також не з’явився.

У письмовій відмові від 31 серпня 2009 року, в письмових запереченнях на позов зазначається, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України та актами Кабінету Міністрів України  тощо. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» встановлено мінімальні розміри пенсій інвалідам 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою,  для інвалідів 3 групи  - 760,0 грн., а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується в розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність: інвалідам 3 групи - 15%.  Розмір пенсії ОСОБА_1  визначений до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і становить 859,17   грн., в тому числі 760 грн. основний розмір пенсії, додаткова пенсія інваліду 3 групи становить 74,70 грн. Підстави для перерахунку пенсії відсутні, тому в позові просить відмовити.

Крім того в запереченнях звертається увага суду на пропущення позивачем строку звернення до суду і відмови в позові з означених підстав.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття за незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Нормами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі - інвалідам третьої групи 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Так, обґрунтованість вимог позивачки об’єктивно підтверджується:

посвідченням від 28 листопада 2000 року,  згідно якого ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до категорії 1;

довідкою МСЕК, згідно якої ОСОБА_1 має третю групу інвалідності, захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС;

довідкою, згідно якої ОСОБА_1 знаходиться на обліку у управління ПФУ в м. Нетішині і отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, як інвалід 3 групи, розмір такої в листопаді 2006 року становив 390,23 грн., в січня 2010 року  895,87 грн.

Таким чином сукупність досліджених доказів, системний аналіз вищеназваних нормативних актів свідчить про те, що :

позивачка має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 6 мінімальних пенсій за віком, на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком;

виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами відповідач при визначенні розміру пенсій позивачці зобов’язаний був керуватися статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постановою  Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», іншими підзаконними актами;

  при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік за оспорюваний період, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Частинами першою та другою статті 100 КАСУ передбачено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову  за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Оскільки позивачка в 2006 - 2009 рр.  мала право на отримання пенсії по інвалідності та додаткової пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обґрунтовано сподівалася на їх отримання в розмірах, визначених ст.ст.50, 54 зазначеного Закону, суд вважає за необхідне поновити строк звернення до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 161,162 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Поновити ОСОБА_1   строк звернення до суду.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Нетішин Хмельницької області щодо відмови здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 у розмірі, передбаченому статтями 50, 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", починаючи  з 0І листопада 2006 року незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок державної і додаткової пенсії та провести виплату недоплаченої пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 6 мінімальних розмірів державної пенсії за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% від зазначеного мінімального розміру державної пенсії за віком, передбаченим статтями 50, 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ",  починаючи з 01 листопада 2006 року по 01 лютого 2010 року.

Допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20  днів після подання заяви про апеляційне оскарження до  Львівського апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд.

    Суддя                                                                               Ходоровський Б.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація