Справа № 2-3224
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 року Деснянський районний суд м.Києва в складі:
головуючого-судді Іванченко М.М.
при секретарі - Дакал В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, посилаючись на те, що позивачу на праві власності належить вантажний автомобіль ЗИЛ-130, д.н.з. НОМЕР_1. 15.04.2007 року відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, перебуваючи в стані алкогольного спяніння і знаходились на території ТОВ Гепард по вул. Віскозній, 3 в м. Києві, вступили в попередню змову між собою і незаконно заволоділи належним позивачу автомобілем, якій відповідачі так і не повернули. Вироком Деснянського районного суду м. Києва від 31.07.2007 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були визнані винними у вчиненому ними злочину та засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі. Таким чином позивач просить стягнути солідарно з відповідачів на його користь 18.000 грн. майнової шкоди, та 18.000 грн. моральної шкоди, а всього 36.000 грн.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив суд про його задоволення, пославшись на те, що саме внаслідок протиправних дій відповідачів позивачу завдано моральних страждань, які ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не відшкодували під час розгляду кримінальної справи судом, а тому позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів на його користь 18.000 грн. майнової шкоди, та 18.000 грн. моральної шкоди, а всього 36.000 грн.
Відповідач ОСОБА_2 який відповідно до вироку Деснянського районного суду м. Києва від 31 липня 2007 року знаходиться в місцях позбавлення волі в Холодногірської виправної колонії Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області №18, надіслав до суду заяву в якій позовну заяву визнав частково, а саме, просив суд в частині стягнення з нього моральної шкоди в розмірі 9.000 грн. відмовити, оскільки на його думку дану шкоду він не наносив, однак не заперечував проти стягнення з нього 9.000 грн. матеріальної шкоди.
Відповідач ОСОБА_3 який відповідно до вироку Деснянського районного суду м. Києва від 31 липня 2007 року знаходиться в місцях позбавлення волі в Олексіївській виправній колонії Харківської області № 25, надіслав до суду пояснення в яких повністю визнав позовні вимоги позивача, і не заперечував проти їх задоволення.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.04.2007 року відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, перебуваючи в стані алкогольного спяніння і знаходились на території ТОВ Гепард по вул. Віскозній, 3 в м. Києві, вступили в попередню змову між собою і незаконно заволоділи належним позивачу автомобілем, якій відповідачі так і не повернули. Вироком Деснянського районного суду м. Києва було визнано винними ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ст. ст. 185 ч. 2, 289 ч. 2 КК України, та визнано винними ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ст. ст. 185 ч. 2, 289 ч. 2 КК України, (а.с.4-7).
Згідно вимог ст.23 ч.1, 2 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням її прав. Моральна шкода полягає, зокрема у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у звязку із знищенням чи пошкодженням її майна . Моральна шкода відшкодовується в грошовій або іншій матеріальній формі за рішенням суду незалежно від відшкодування майнової шкоди.
Згідно вимог ст..1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
Розмір відшкодування визначається судом з урахуванням суті позовних вимог, характеру діяння особи, яка заподіяла шкоду, фізичних чи моральних страждань потерпілого, а також інших негативних наслідків.
Відповідно до п.3 Пленуму Верховного суду України №4 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру, внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства, моральна шкода може полягати у моральних переживаннях, у порушенні нормальних життєвих звязків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Відповідно до ст. 1190 ЦК України особи, спільними діями яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.
Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди позивачу, суд виходить зі ступеню спричинених моральних страждань та психологічного стресу постраждалої особи та приходить до висновку, що заявлена позивачем моральна шкода у розмірі 18.000 грн. підлягає стягненню солідарно з відповідачів у повному обсязі.
Підлягає солідарному стягненню з відповідачів на користь держави судовий збір у розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 грн., згідно вимог ст..88 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 60, 88 212 – 215 ЦПК України, ст.ст.23, 1167 ЦК України, п.3 Пленуму Верховного суду України №4 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди , - суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити .
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 18.000 грн..
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в розмірі 18.000 грн..
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 грн..
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва через Деснянський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подачі апеляційної скарги, або протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження рішення, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: