Судове рішення #9990903

                                                                        Справа №2-2637/10

                             

                             

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ             УКРАЇНИ

                                                                       

24 червня  2010  року                                                       Залізничний районний суд м. Львова

в складі:

головуючої-судді  -  Гедз Б.М.

при секретарі -         Рущак Т.О.

за участю позивача – ОСОБА_2

та представника відповідача – Яворської О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом  ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення дій щодо перерахунку пенсії та виплату сум,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача по нарахуванню та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, починаючи з 22.05.2008 року в розмірах, що не відповідають ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов`язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії, встановивши державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, беручи за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 22.05.2008 р., виплативши суму недоплаченої пенсії. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи захворювання, яке пов'язане з роботами по  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку у відповідача,  у зв'язку з чим йому була призначена державна та додаткова  пенсія відповідно до ст. ст. 50,  54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислювався у відповідності до постанов Кабінету  Міністрів України. На неодноразові звернення до відповідача із заявою про перерахункок пенсії у розмірах, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримував відмови.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з аналогічних підстав та доповнив,  що розміри призначеної і виплачуваної державної пенсії та додаткової пенсії, починаючи з 22.05.2008 р. не відповідають розмірам, встановленим ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з мотивацією на те, що позивач дійсно отримує пенсію як інвалід ІІ групи від захворювання, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, яке пов`язане із роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Даний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Постановою КМУ від 03.01.2002р. №1 "Про підвищення розмірів пенсій та  інших  соціальних виплат   окремим   категоріям   пенсіонерів,   фінансування   яких здійснюється  за  рахунок  коштів  державного  бюджету" передбачається, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до  ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії, здійснюється виходячи з розміру розрахункової величини 19.91 грн. Постановою КМУ від 27.12.2005 №1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлений мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст.54 вище описаного Закону.  Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлені розміри пенсії, зокрема, по ІІ групі інвалідності в розмірі 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, аналогічно розмір додаткової пенсії встановлений 20% прожиткового мінімуму. Постановами КМУ від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", від 16.07.2008р. № 654 також встановлювався розмір пенсій,  зокрема для інвалідів ІІ групи – учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році  не можуть бути нижче 965 грн.  Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи захворювання, яке пов'язане з роботами по  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 18.06.2009р. (а.с.10), та довідкою МСЕК серії НОМЕР_2 (а.с.4).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Відповідно до ст.49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус  і  соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції від 06.06.1996р. № 230/96-ВР) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.  

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.  

Позивач має право на призначення державної  пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.  

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).  

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. №523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту ст.50,54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". А в п.2 Постанови від 03.01.2002р. №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" Кабінет Міністрів України  установив розмір суми, з якої проводиться розрахунок пенсій, всупереч положенням зазначених статей Закону, причому ця сума не відповідає розмірам мінімальної пенсії за віком.

А відтак, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при  розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст.28  Закону  України  "Про загальнообов'язкове  державне  пенсійне  страхування" мінімальний  розмір  пенсії  за  віком  встановлюється  в  розмірі прожиткового  мінімуму  для  осіб,  які  втратили  працездатність, визначеного законом. Таким чином,  новий  мінімальний  розмір  пенсії   за   віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України  "Про загальнообов'язкове  державне  пенсійне  страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно яких особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, інвалідам ІІ групи в розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. по ІІ групі інвалідності 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет  України)  зміни, внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими,  що не відповідають Конституції України (є неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення даного рішення. Крім того, дане рішення  має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Ураховуючи положення  Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі,  положення ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції цього Закону від 06.06.1996р. №230/96-ВР,  поновили свою дію з 22 травня 2008 року.

Отже, з 22.05.2008р. відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, інвалідам ІІ групи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком; в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.

Виходячи з вищевикладеного, аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до переконання, що дії відповідача в межах позовних вимог слід визнати незаконними, зобов`язавши відповідача провести перерахунок та виплату позивачу недорахованих сум державної та додаткової пенсії за період з 22.05.2008 р. без стягнення конкретних сум.

Відповідно до ч.2 ст.88 ЦПК України, якщо сторону на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 79, 88, 209, 212-215 ЦПК України На підставі ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, суд -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій незаконними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова по нарахуванню та виплаті ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, всупереч вимогам ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 22.05.2008р. - незаконними.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 державну та додаткову пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткову пенсію - в розмірі 75% мінімальної пенсії віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з  22.05.2008 р.

Виплату провести з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова на користь держави 51 грн. судового збору та на користь позивача 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення  і апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

    СУДДЯ:

Оригінал рішення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація