ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2010 р. Справа № 8/18.
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" в особі Чернівецького району електричних мереж, м. Чернівці
до приватного підприємця ОСОБА_1, с.Іванківці Кіцманський район Чернівецька область
про стягнення заборгованості - 5236,85 грн.
Суддя І.В.Марущак
Представники:
Від позивача –Тимофійчук Л.М., дов. № 172 від 01.02.2010 р.
Від відповідача –ОСОБА_1
СУТЬ СПОРУ:
ВАТ “Чернівціобленерго” в особі Чернівецького РЕМу звернулося з позовом до відповідачки про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію в сумі –5236,85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв’язку із неподанням відповідачем звітів про використану енергію позивачем згідно умов договору та 6.39 Правил користування електричною енергією відповідачеві нараховано за потужністю струмоприймачів за березень 2009 року 5236,85 грн., які відповідачем не погашено.
Ухвалою від 23.06.2010 р. розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 06.07.2010 р. позивача зобов’язано надати докази неможливості отримання даних про спожиту електричну енергію відповідно до п.6.39 Правил користування електричною енергією; докази внесення змін в п.1.3 договору №2979/3 від 22.08.2003 р. щодо зміни потужності; докази погодження відповідачкою зміни договірної потужності; доповнення № 5 до договору та приймально-здавальний акт по електролічильнику, що оформлені згідно дозволу на підключення №258.
В судовому засіданні 06.07.2010 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пояснив, що
Відповідачка у відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим що в договорі передбачена менша потужність, а позивачем здійснено нарахування по більшій потужності, та не внесено зміни в договір щодо більшої потужності.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши матеріали справи, дослідивши і оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.
Між позивачем і відповідачем 22.08.2003 р. було укладено договір № 2979/3 про постачання електричної енергії, який є чинним на час вирішення справи судом відповідно до п. 9.7 цього договору.
За даним договором Постачальник електричної енергії (ВАТ “ЕК “Чернівціобленерго”) здійснює постачання електричної енергії Споживачу (п/п ОСОБА_1), а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід’ємними частинами.
Приватний підприємець ОСОБА_1 та приватний підприємець ОСОБА_1, одна й таж особа згідно довідки з ЄДРПОУ серії АГ №165282 внесено зміни у зв’язку із зміною прізвища.
Пунктом 2.2.2. договору № 2979/3 від 22.08.2003 р. передбачено: «Споживач зобов’язаний щомісячно 20 дня направляти представника у відділ збуту районного підрозділу Електропостачальної організації для подання звіту про використану електроенергію (Додаток №9), складеного на основі знятих в той самий день показань розрахункових електролічильників (Додаток №4) за розрахунковий місяць та одержання відповідних рахунків на оплату, та проведення взаємозвірки розрахунків між сторонами. В разі наявності субспоживачів, що мають прямі договірні відносини з Електропостачальною організацією, Споживач в звіті визначає обсяг використаної електроенергії як різницю величини загального обліку електроенергії та обліку субспоживачів.
При невчасній подачі звіту він вважається неподаним. В даному випадку, а також при повній відсутності звіту, Електропостачальна організація проводить нарахування: за перший місяць за середньодобовим обсягом споживання, надалі - виходячи з добутку величини встановленої потужності та кількості годин роботи підприємства, без наступного перерахунку. Режим роботи підприємства 10 год. 30 днів в місяць. Наступне прийняття Електропостачальною організацією звітів Споживача здійснюється тільки на підставі двостороннього акту про показання приладів обліку, за якими здійснюється подальше нарахування.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910) (далі –Правила), дія яких поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Згідно 6.39. Правил в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин: «У разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії».
Ідентичні положення містяться в пунктах 7.1.17, 7.1.18 договору № 2979/3 від 22.08.2003 р.: «У разі неможливості отримання Постачальником даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (незалежно від причин) визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період.
Період розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати один місяць, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за потужністю струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку.»
Відповідачем в порушення умов договору та норм Правил не подано звіт про використану енергію за лютий та березень 2009 р., що не заперечується відповідачем. Позивачем нараховано за величиною дозволеної потужності струмоприймачів 25 кВт. та кількістю годин їх використання за березень 2009 р. 7465 кВт вартістю 5236,85 грн. та виставлено відповідачеві рахунок №21289 від 31.03.2009 р., які відповідачем не оплачено.
Згідно п. 5.1 Правил договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов’язків сторін.
Нарахування за величиною дозволеної потужності струмоприймачів за березень 2009 р. позивачем здійснено за потужністю 25 кВт.
Згідно пункту 1.3. договору № 2979/3 від 22.08.2003 р.: «Договірна (дозволена) потужність Споживача складає 9 кВт.
Відповідно до Додатку № 3 до договору № 2979/3 від 22.08.2003 р. зазначено 2 електролічильника потужністю 7 та 2 кВт.
В послідуючому відповідачкою здійснено заміну електролічильника та встановлено один, в Додатку № 3 до договору № 2979/3 від 22.08.2003 р. підписаний після заміни електролічильника зазначено потужність 25 кВт. Однак даний додаток до договору підписаний не відповідачкою. Представником позивача зазначено в письмових поясненнях, що даних додаток підписано уповноваженою відповідачкою особою - відповідальним за електрогосподарство Кратюком Сергієм Михайловичем призначеним згідно наказу (який також підписано не відповідачкою), та обґрунтовує пунктом 3.20 Правил технічної експлуатації електроустановок споживача, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006р. № 258 згідно яким «Особа, відповідальна за електрогосподарство, - електротехнічний працівник, в обов'язки якого входить безпосереднє виконання функцій щодо організації технічної та безпечної експлуатації електроустановок споживача, призначення якого здійснюється наказом керівника споживача. Для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок керівник (роботодавець) повинен призначити особу, відповідальну за електрогосподарство споживача (далі -особа, відповідальна за електрогосподарство), та особу, яка буде її заміщувати у разі відсутності».
Пунктом 1.13. Правил користування електричною енергією передбачено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Стаття 654 Цивільного кодексу України: «Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту».
Пункт 5.2 Правил: «Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил, є істотними та обов'язковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії».
Згідно підпункт 4 пункту 5.5. величини дозволеної та приєднаної потужності є істотною та обов’язковою умовою договору про постачання електричної енергії.
Згідно ч.3 ст. 237 Цивільного кодексу України: «Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства».
Відповідно до підпункту 10 пункту 5.4. Правил для укладення договору про постачання електричної енергії, заявник має надати копію належним чином оформленої довіреності на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори.
Позивачем не надано довіреності виданою відповідачкою Кратюку С.М. на уповноваження його на підписання змін до договору.
Позивачем не надано доказів погодження відповідачкою зміни договірної потужності підписаних змін до договору аби додатків до договору із вказаною потужністю 25 кВт.
Заява на видачу технічних умов та заява на встановлення трьохфазного лічильника (які також підписані КратюкомС.М.) не підтверджують бажання відповідачки на встановлення їй величини дозволеної та приєднаної потужності 25 кВт.
Позивачем також не надано доповнення № 5 до договору та приймально-здавальний акт по електролічильнику, що повинні були бути оформлені згідно дозволу на підключення №258.
Отже нарахування за березень 2009 р. повинно було проводитись за величиною дозволеної потужності струмоприймачів 9 кВт. та кількістю годин їх використання згідно пункту 2.2.2. договору № 2979/3 від 22.08.2003 р. 10 год. 30 днів в місяць, що дорівнює 2700 кВт. Відповідно стягненню підлягає 1578,42 грн. вартість 2700 кВт. помножена на тариф 58,46 коп./кВт у березні 2009 р. Позов підлягає частковому задоволенню.
За таких обставин у зв’язку із частковим задоволенням позову судові витрати належить покласти на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, (с.Іванківці Кіцманський район Чернівецька область іден. код НОМЕР_1) на користь відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” в особі Чернівецького району електричних мереж (м. Чернівці, вул. Прутська, 23-А, р/р 26039309800000 в ЧОУ ВАТ “Ощадбанк” МФО 356334, код ЄДРПОУ 00130760) 1578,42 грн. заборгованості за електроенергію, 30,60 грн. державного мита та 70,80 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.
За згодою представників сторін і третьої особи в судовому засіданні 06.07.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Оформлене у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України рішення підписане 07.07.2010 року.
СуддяІ.В. Марущак
- Номер: 11-кс/789/8/18
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 8/18
- Суд: Апеляційний суд Тернопільської області
- Суддя: Марущак Ілля Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2018
- Дата етапу: 04.01.2018
- Номер:
- Опис: 61621
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 8/18
- Суд: Господарський суд Сумської області
- Суддя: Марущак Ілля Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.01.2004
- Дата етапу: 18.03.2004